Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... indemnizatia de crestere a copilului
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

indemnizatia de crestere a copilului

Daca am lucrat 12 luni neintrerupt, dar ultimele 3 luni cu jumatate de norma, mai beneficiez de indemnizatie de crestere a copilului?Care este legea care face referire la indemnizatia de crestere a copilului? Va multumesc.
1. OUG nr.111/2010 reglementeaza concediul si indemnizatia lunara pentru cresterea copiilor. O gasiti aici
www.avocatnet.ro/content/art...

2. Acordarea indemnizatiei nu este conditionata de durata timpului de munca - norma intreaga sau timp partial - , ci de realizarea in ultimul an anterior datei nasterii copilului, timp de 12 luni de venituri din salarii, venituri din activitati independente, venituri din activitati agricole supuse impozitului pe venit .
Asadar, daca indepliniti aceasta conditie beneficiati de indemnizatia pentru CCC.