Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine ramine cu drepturi depline?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine ramine cu drepturi depline?

buna ziua,as vrea sa fac iesire din indiviziune pe o casa batrineasca care este mostenire, dar problema sta in felul urmator.mi-e teama sa nu ma incurc pe degeaba,pierd bani si timp,nervi samd...partea mea din casa e mai mare decit a cooproprietarului,dar am mai putin teren decit el.credeti caci pot sa ies din indiviziune?sa mi se atribuie mie casa?ca apoi sa-l despagubesc?oare cum v-a decide instanta?sau exista vreo lege?instanta ma poate scoate pe mine din casa daca am cota mai mare?astept un raspuns...
Cum s-a ajuns ca dvs. sa aveti o parte mai mare din casa, iar coproprietarul o parte mai mare din teren?
printr-o donatie
Daca reusiti o mediere cu coproprietarul puteti orice si mai ales mai ieftin si mai simplu decat in instanta.
Partaj voluntar , adica pe cale amiabila cu coproprietarul. Daca doriti pastrarea casei ii achitati o sulta. Pt partaj voluntar va adresati notarului public.
am incercat sa vb,dar nu am cu cine din pacate.nu sta nimeni in acea casa,doar ca sa nu facem investitii.desi am locuit acolo pina in urma cu cativa ani,cind au aparut problemele.