avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... cine ramine cu drepturi depline?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

cine ramine cu drepturi depline?

buna ziua,as vrea sa fac iesire din indiviziune pe o casa batrineasca care este mostenire, dar problema sta in felul urmator.mi-e teama sa nu ma incurc pe degeaba,pierd bani si timp,nervi samd...partea mea din casa e mai mare decit a cooproprietarului,dar am mai putin teren decit el.credeti caci pot sa ies din indiviziune?sa mi se atribuie mie casa?ca apoi sa-l despagubesc?oare cum v-a decide instanta?sau exista vreo lege?instanta ma poate scoate pe mine din casa daca am cota mai mare?astept un raspuns...
Cel mai recent răspuns: emil6702 , utilizator 05:09, 23 Iulie 2011
Daca vreti sa ramaneti cu casa si terenul, va trebui sa-i platiti coproprietarului sulta egala ca valoare cu cotele pe care le detine din casa si teren.
Nu aveti cum proceda altfel.
pai eu asa as vrea,de buna voie nu vrea caci am incercat si mai ramine judele sa decida,dar nu stiu daca nu cumva pierd timp si bani.nu stiu daca voi castiga procesul,asta incerc sa aflu.de cite ori am vb cu cooproprietarul mi-a zis ca nu pot sa-l scot pentru ca are mai mult teren...samd
In situatia dvs., nimeni nu va poate da o previziune cu privire la finalul eventualului proces de partaj.
Imobilul va fi atribuit celui care va avea argumente mai puternice pentru atribuire.
Ma gandesc ca terenul ar putea fi partajat si in natura, situatie in care se va discuta doar cu privire la atribuirea casei. Iar in privinta casei, detineti cota majoritara.
Mai incercati cu vorba buna, spuneti-i ca la un proces va trebuie avocat fond si recurs, taxa timbru la valoarea masei succesorale, si la fond si pt cel care declara recurs. Daca acesta se admite, se rejudeca si iarasi cu drept de recurs. Apoi va trebui sa faceti masuratori, deci expert, unul n-o sa fie multumit si apoi contraexpertiza samd. Puteti renova casa si instanta va tine cont de investitie, daca este necesara, nu este cu viclenie si mareste valoarea acesteia.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Vanzare de mostenire sorinbors sorinbors am mostenit 1/2 din dreptul de proprietate al unui imobil,si 1/2 o matusa.Nu ne intelegem asupra vanzarii. CUM POT VINDE daca ea nu vrea ??? (vezi toată discuția)
Ieșire din indiviziune noid200x noid200x Buna ziua ! Am cumpărat o casă în 1990 . Acceasi proprietară care ne-a vândut noua , ia lăsat moștenire casa alăturată fiului ei. Între timp ne-a ... (vezi toată discuția)
Casa greu partajabila belcris14 belcris14 CE SE INTAMPLA DACA O CASA ESTE FOARTE GREU PARTAJABILA (SAU DELOC) SI LA PARTEA FINANCIARA NU NE INTELEGEM (SUNTEM 2 COPROPIETARI,EU LOCUIND DE 30 DE ANI) ? ... (vezi toată discuția)