Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale radiere firma
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

radiere firma

Buna Ziua,

Am o firma suspendata temporatr de 1 an de zile si as dori sa o radiez dar in schimb fara costuri prea mari. Am intels ca una dintre proceduri ar fi nereluarea activitatii dupa cei 3 ani de la suspendare. Imi puteti spune, va rog, daca este adevarat??

Multumesc,

Mantionez ca situatiile financiare si declaratiile fiscale au fost depuse la termen.
teoretic exista aceasta posibilitate insa practic nu e chiar asa de simplu. Ar trebui ca ORC sa se sesizeze din oficiu cu privire la expirarea perioadei de suspendare a societatii ceea ce se realizeaza mai greu. S'ar incepe astfel procedura dizolvarii cu toate consecintele ei...numire de lichidator....publicare m.of. si radiere.
Asa ca se lungeste treaba....mai bine mergeti pe procedura normala daca este urgenta.
A. Ionut, Consilier juridic
Asteptati 3 ani de ce va grabiti? Poate peste 3 ani vindeti firma cu 10.000 de EUR.
10.000euro? de ce