Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... recurs
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

recurs

am primit o hotarare judecatoreasca cu termen de recurs in 15 zile, dar pe usa judecatoriei apare un anunt prin care suntem informati ca e vacanta judecatoreasaca
Mai pot face recursul?
Este adevarat ca este vacanta judecatoreasca,dar nu toata activitatea este in vacanta-registratura functioneaza.
Daca in ziua cand se implineste termenul de recurs, nu este program cu publicul la registratura, puteti depune cererea de recurs prin posta, cu scrisoare recomandata cu confirmare de primire.
Da, se poate face recurs, intrucat Registratura functioneaza.Pentru trimitere prin posta, trebuie cu scrisoare recomandata si inainte de implinirea termenului.
Iata cateva cuvinte din Codul de procedura civila:
Termenul care se sfarseste intr-o zi de sarbatoare legala, sau cand serviciul este suspendat, se va prelungi pina la sfarsitul primei zile de lucru urmatoare.
ART. 104 Actele de procedura trimise prin posta instantelor judecatoresti se socotesc indeplinite in termen daca au fost predate recomandat la oficiul postal inainte de implinirea lui.
ContSters121210, utilizator
da.il depuneti prin posta
prin posta dar recomandat pt. a avea dovada trimiterii
sau la registratura instantei direct
in 15 zile fara a lua in calcul ziua in care ati primit comunicarea.
nici a 15-a zi nu se ia in calcul