Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Investire sentinta de divort
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Investire sentinta de divort

Imi puteti spune va rog sentinta de divort trebuie investita ca definitiva? Procedeul si taxele ce trebuie sa le platesc?
Intr-adevar pe sentinta de divort trebuie aplicata mentiunea de definitiva si irevocabila, dupa expirarea termenului de 30 de zile de la comunicarea hotararii.
Trebuie sa va adresati cu o cerere judecatoriei care a pronuntat sentinta. Anexati o taxa judiciara de timbru de 2 lei si un timbru judiciar de 0.15 lei.
Dacă doriţi doar legalizarea hotărârii rămase definitive şi irevocabile prin neapelare, sau după soluţionarea căilor de atac, este necesar să depuneţi o cerere la registratura judecătoriei la care veţi ataşa sentinţa de divorţ în original şi taxa de timbru de 2 lei şi timbre judiciare de 0.30 lei.
Dacă doriţi ca această sentinţă de divorţ să o puneţi în executare, respectiv să vă schimbaţi actele de stare civilă ca urmare a revenirii la numele de fată, prin pronunţarea divorţului sau dacă doriţi să vă recuperaţi cheltuielile de judecată ocazionate de acest proces, atunci veţi achita taxă timbru judiciar de 6 lei şi timbre judiciare de 0,30 lei pentru fiecare hotărâre pe care doriţi să o investiţi cu titlu executoriu. Astfel, dacă aveţi hotărârea de divorţ prin care vi s-a admis acţiunea cu chletuieli de judecată, apoi pârâtul a depus apel (eventual şi recurs) şi i s-a respins cu cheltuieli de judecată, atunci veţi depune în original toate hotărârile - sentinţa de divorţ şi deciziile pronunţate în calea/căile de atac - şi pentru fiecare veţi achita aceste taxe. ;)