Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă speta pe legea 314/2001
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

speta pe legea 314/2001

as dori sa vad daca are cineva o speta pe legea 314/2001 prin care asociatul unic cere ORC dupa radiere ,in justitie in baza art 6 din legea de mai sus si a legii 31 sa'
i se recunoasca dreptul de proprietate asupra patrimoniului in baza transmiterii universale a acestuia in beneficiul asociatului unic.
am vazut ceva asemanator la tribunalul din cluj dar nu pe 314 ci doar pe 31.
acela nu depusese bilanturile pe 2 ani si tribunalul i'a dat castig de cauza si a obligat registrul sa'i certifice drepturile. si cartea funciara sa'i intabuleze imobilul.
este un precedent pe 314 exceptia de neconstitutionalitate dar peun SA si se ref la punctul 7. dar srl cu asociat unic are alt regim cel putin pana in 2006
cascatu, utilizator