Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

am intentat divort saptamana aceasta
sotul meu ma tot ameninta ca imi va aduce martori mincinosi, care vor spune ca s;au culcat cu mine..
intrebarea mea este..poate face asa ceva?
cum dumnezeu sa se poata? mentionez ca nu mai am liniste, mai ales ca lucrez in comert, si orice client care se uita mai atent la mine...ma sperie cumplit
ce am de facut?
primul termen va fi tocmai anul viitor in mai:(
de ce dureaza atat de mult?
aaa..si inca ceva
spune ca ma va tine 4, 5 ani in divortt din diferite motive cum ar fi...neprezentarea, faptul ca vrea sa ma scoata nebuna, etc etc
sunt speriata rau de tot si nu mai am liniste
poate sa dureze atat de mult avand in vedere ca avem 25 de ani de casnicie si un singur copil...major? care are 24 de ani?
chiar poate tergiversa atat de mult acest proces de divort?
din punctul meu de vedere nu aveti de ce sa va faceti griji mai ales ca in privinta duratei unui proces de divort instantele finalizeaza aceste spete in maxim 1-2 ani.
Amenintarile sotului daca nu sunt fondate pe fapte reale cu atat mai mult nu au relevanta fiind aberante
Termenul de judecata poate fi scurtat in anumite conditii dar trebuie sa solicitati in scris instantei preschumbarea judecatii la un termen mai scurt. Pentru acest aspect trebuie sa apelati la un avocat
ContSters82289, utilizator
multumesc ptr raspuns
am deja avocat insa cum unii reusesc sa divorteze in cateva luni doar?
Formulati cerere de preschimbare a termenului de judecata.
Exista posibilitatea ca pana la primul termen de judecata sa-si schimbe pozitia si sa fie de acord cu divortul.
Puteti divorta prin acordul partilor la primul termen de judecata si in 2-3 termene daca paratul nu este de acord cu divortul ( am luat in calcul si situatia cand la primul termen paratul poate solicita un termen in vederea angajarii unui unui aparator.)
Cat despre exercitarea ambelor cai de atac apel si recurs ma indoiesc ca le va exercita, asa ca nu disperati.
nu va fi de acord niciodata cu divortul
disputa dintre noi este apartamentul in care locuim, apartament dobandit in urma vanzarii unei case pe care o aveam eu de la 16 ani
el vrea jumatate din imobil...ceea ce mie nu mi se pare normal mai ales ca el face comert cu masini..si din acest comert..eu nu am nici un acces la banii aceia
deci vrea jumatate din casa si acei bani
iar eu..sa raman cu jumatate avand in vedere ca a fost casa mea?
imi aduce argumente ca eu nu am muncit 7 ani, si ca aici el are ff mult de castigat
chiar asa sa fie?
in timp ce el se ocupa cu masinile, eu ii faceam menajul si aveam grija de copil
nu am umblat aiurea...nu ama vut voie sa imi fac nici o prietena...etc
tot timpul am fost tinuta sub papu