Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate sunt insultata de o vecina alcoolica
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

sunt insultata de o vecina alcoolica

De 4 luni de zile ma confrunt cu o problema destul de deranjata ptr mine .Am o vecina pe aceeasi strada cu mine care ma insulta aproape in fiecare zi de geaba,ma dracuie din curte ma face cum ii vine la gura.vreau sa stiu daca pot sai dau in judecata sa imi plateasca daune morale,vreau sa le inchid gura de finitiv.Cum sa procedez?si ce sanse am?
Instanţa Supremă a statuat că normele de incriminare a insultei şi calomniei cuprinse în art. 205 şi art. 206 din Codul penal, precum şi prevederile art. 207 Cod penal privind proba verităţii, abrogate prin dispoziţiile art. I pct. 56 din Legea nr. 278/2006, dispoziţii declarate neconstituţionale prin decizia nr. 62 din 18 ianuarie 2007 a Curţii Constituţionale, nu sunt în vigoare.
Prin urmare la acest moment ramane doar varianta actiunii civile.

Sau puteti depune plangere la politie,solicitand sanctionarea contraventionala a respectivei,potrivit L.61/1991 republicata.