Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... INCHEIERE DIVORT
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

INCHEIERE DIVORT

In iulie 2010 am depus cerere pentru deschiderea actiunii de divort. S-a facut citatie ambelor parti, dar nu ne-am prezentat pentru ca intre timp ne-am impacat. A trecut 1 an si as vrea sa-mi recuperez certificatul de casatorie. Am nevoie de un model de cerere de renuntare la judecata. Si pentru ca am un program f.incarcat pot trimite aceasta cerere prin Posta Romana? Dupa ce trimit aceasta cerere, mai formulez inca o cerere in care solicit restituirea certificatului de casatorie? Mii de multumiri. Doina
Daca a trecut mai mult de un an de la data depunerii actiunii de divort,actiune ramasa in nelucrare,aceasta este perimata.Mergeti la registratura judecatoriei,depuneti cerere de restituire a certficatului de casatorie adresata presedintelui judecatoriei.
Deci nu mai este nevoie sa depuneti o cerere pentru retragerea actiunii de divort.

Perimarea opereaza de drept, deci cererea de chemare in judecata sau de exercitare a unei cai de atac se considera virtual stinsa prin simpla implinire a termenului de perimare. Ea totusi trebuie constatata printr-o hotarare judecatoreasca care sa declare stins procesul .
Constatarea perimarii se face in urma repunerii procesului pe rol din oficiu, deoarece asupra perimarii trebuie sa aiba loc o dezbatere contradictorie, partile trebuie citate in acest scop. Perimarea fiind un incident fata de cererea principala, trebuie rezolvata de completul de judecata in aceeasi compunere ca pentru judecarea cererii perimabile.

O sa primiti citatie pentru constatarea perimarii acestei actiuni,insa nu este obligatorie prezenta dvs.sau a sotului.
andymaurul, utilizator