Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozit pensie necuvenita
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozit pensie necuvenita

Buna ziua
Ma numesc Mirela Onea, sunt din Brasov si va solicit ajutorul in numele tatalui meu.
In decembrie 2005 la recalcularea pensiei conf. HG1456/2005, i s-a acordat o pensie marita. Anul acesta in urma altei recalculari cei de la Casa de Pensii Brasov au constatat ca i s-au introdus gresit niste salarii din cartea de munca (in perioda 01.01.1990 - 01.04.1991 s-a introdus 41917 lei in loc de 4191 si in perioada 01.04.1991 - 01.07.1991 s-a introdus 98000 lei in loc de 9800.
Conform legii suma necuvenita se retine de la pensionar nu de la functionarul public care, desi vinovat de aceasta eroare, nu plateste nimic.
Problema mare este ca tatalui meu i s-a facut calculul sumei ce trebuie restituita pe suma bruta , inclusiv impozitul retinut si cota de sanatate.
M-am interesat la "Finante" si mi-au spus ca trebuie platita doar suma neta care s-a luat "in mana". Deci daca a avut 1388 ron pensie, i s-a retinut 59 ron impozit si 21 ron CASS rezulta de plata 1308 ron.
Casa de pensii sustine ca e corect sa plateasca inclusiv banii pe care nu i-a luat (impozitul si "sanatatea")
Nu mai stiu unde sa caut dreptatea.
Tatal meu a lucrat o viata de om in gr.1 de munca ca termist tratamentist fara sa stie ce sunt duminicile si sarbatorile.
Ajutati-ma, va rog din suflet sa rezolv aceasta problema. Dati-mi un sfat, sau spuneti-mi ce sanse avem?
Multumesc din suflet
Mirela Onea
Aveti dreptate! Tatal dvs. a beneficiat ca drepturi necuvenite de suma neta lunara, dupa ce s-a scazut impozitul si CASS. Deci insistati in scris si in audiente la Casa de Pensii Brasov, cu calcule corect efectuate, pentru ca acestei institutii ii revine sarcina de a-si regulariza platile pentru impozit si pentru CASS, pe care le-a virat tot ca drepturi necuvenite la bugetul de stat si la Casa de Sanatate.In cazul in care nu veti reusi, ramane calea instantei de judecata.
Avocat FLORENTINA ALBU, Avocat