avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art 74 indice 1 mica reforma, aplicare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art 74 indice 1 mica reforma, aplicare?

in cazul unui proces aflat in prima instanta la data intrarii in vigoare a lagii micii reforme, se mai poate cere aplicarea art 74 indice 1, daca acesta a fost declarat neconstitutional? se face aplicarea art 13 cp pentru perioada cat a fost in vigoare?
Cel mai recent răspuns: ContSters121210 , utilizator 21:05, 25 Iulie 2011
sam bam a scris:

in cazul unui proces aflat in prima instanta la data intrarii in vigoare a lagii micii reforme, se mai poate cere aplicarea art 74 indice 1, daca acesta a fost declarat neconstitutional? se face aplicarea art 13 cp pentru perioada cat a fost in vigoare?

am deschis un topic cu aceeasi tema.Decizia fiind publicata in m.of. efectele normei juridice sunt suspendate.Dar, ca lege succesiva, mica reforma este mai favorabila pentru acele infractiuni savarsite pana la momentul publicarii deciziei Curtii.Astept si eu cu nerabdare alte opinii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Revizuire sam bam sam bam In cazul revizuirii unui dosar de inselaciune din cauza unei hotarari CEDO, fiind nevoie de reaudieri, refacerea citarii partilor cu care a fost lipsa de ... (vezi toată discuția)
Legea mai favorabila.circumstante speciale.cauze de reducere.mica reforma.exceptia de neconstitutionalitate admisa ContSters121210 ContSters121210 normele juridice introduse de mica reforma in Codul penal-art. 74 indice 1-sunt neconstitutionale potrivit Curtii Constitutionale. 1)aceste norme raman totusi ... (vezi toată discuția)
Dosar repus pe rol. depunere dovezi oltul oltul In baza art. 344 alin. 1 Cod de procedura penala, repune cauza pe rol..... deci dosarul meu a fost repus pe rol....pot sa mai depun dovezi in dosar? intreb ... (vezi toată discuția)