Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art 74 indice 1 mica reforma, aplicare?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art 74 indice 1 mica reforma, aplicare?

in cazul unui proces aflat in prima instanta la data intrarii in vigoare a lagii micii reforme, se mai poate cere aplicarea art 74 indice 1, daca acesta a fost declarat neconstitutional? se face aplicarea art 13 cp pentru perioada cat a fost in vigoare?
sam bam a scris:

in cazul unui proces aflat in prima instanta la data intrarii in vigoare a lagii micii reforme, se mai poate cere aplicarea art 74 indice 1, daca acesta a fost declarat neconstitutional? se face aplicarea art 13 cp pentru perioada cat a fost in vigoare?

am deschis un topic cu aceeasi tema.Decizia fiind publicata in m.of. efectele normei juridice sunt suspendate.Dar, ca lege succesiva, mica reforma este mai favorabila pentru acele infractiuni savarsite pana la momentul publicarii deciziei Curtii.Astept si eu cu nerabdare alte opinii.