Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Recuperare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Recuperare salariu

Sotul meu s-a angajat de 2 luni si jumatate la o firma in Romania ca sofer pe tir. Trebuia sa primeasca salariul pe o luna si jumatate insa a primit numai o mica parte . Acum a aflat de la colegi ca au si ei de recuperat salarii de pe mai mutle luni . Nu stie ce sa faca pentru a-si putea recupera restul de bani cuveniti. I se spune de la firma ca nu au bani. Fiind in Elvetia a ramas fara bani pe cardul masinii stand doua zile asteptand sa ii trimita bani pentru a putea plati autostrada. Momentan este in Anglia cu foarte putini bani la el , vrea sa ii dea cursa pentru Romania si sa lichideze ,dar ma gandesc ca nu ii vor da banii. Cum sa procedeze?
Trebuie sa actioneze angajatorul in judecata pentru plata salariilor restante.
Are doua psoibilitati care se pot exercita concomitent : sesizarea ITM-ului si/sau promovarea unei actiuni in instanta - actiunea se depune la Tribunalul in a carui raza are domiciliu si este scutita de plata taxelor judiciare.
Al carui domiciliu? Al firmei sau al angajatorului?Daca soferii ar face un protest , oprind masinile in locul in care se afla in trafic ,ar fi ilegat?
Este vorba despre domiciliul sotului ... da, este o masura ilegala , putand fi sanctionati potrivit Legii privind organizarea si desfasurarea adunarilor publice.