Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cand pot trece la pensie pentru limita de varsta?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cand pot trece la pensie pentru limita de varsta?

Buna ziua.

Este vorba de mama mea nascuta la data de:26.03.1953
Stagiul complet de cotizare (conf. Lg.19/2000) 28 ani 8 luni
Total stagiu de cotizare realizat 26 ani 7 luni 3 zile

Acum este pensionata medical Grad 3 si as vrea sa stiu cand poate trece la pensie de limita varsta???

In cazul doamnelor nascute pana in decembrie 1954, varstele standard de pensionare si stagiile minime si complete de cotizare nu au fost modificate prin Legea nr. 263/2010.

Mama dvs. va trece la pensie pentru limita de varsta in iulie 2012, cand va implini 59 de ani si 4 luni, si va primi pensia al carei cuantum este mai avantajos. Nu este necesar sa depuna cerere la casa de pensii, trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta se va face din oficiu (art. 82 din Legea nr. 263/2010)

Art. 82. – (1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.
(3) Indemnizaţia pentru însoţitor prevăzută la art. 77 se menţine şi pe durata acordării pensiei pentru limită de vârstă.

Va multumesc.