Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta

Sunt nascuta in 14.09.1952,am lucrat 30 ani si 11 luni cu cotizatia aferenta.In prezent sunt pensionata pt.invaliditate,nerevizuibila.la ce data pot sa ma pensionez pt.limita de varsta?Cu cat timp inainte trebuie sa depun cerere de schimbare a pensiei?Multumesc!
Varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 28 de ani si 4 luni iar stagiul minim de cotizare este de 13 ani si 4 luni. In noiembrie 2011 veti trece din oficiu la pensie pentru limita, nu este necesar sa faceti nicio cerere.

Art. 82. – Legea nr. 263/2010
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

Gabriela Pintea, Consilier juridic