avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 942 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Trecerea de la pensie de invaliditate la pensie pentru limita de varsta

Sunt nascuta in 14.09.1952,am lucrat 30 ani si 11 luni cu cotizatia aferenta.In prezent sunt pensionata pt.invaliditate,nerevizuibila.la ce data pot sa ma pensionez pt.limita de varsta?Cu cat timp inainte trebuie sa depun cerere de schimbare a pensiei?Multumesc!
Cel mai recent răspuns: Gabriela Pintea , Consilier juridic 04:17, 15 Februarie 2011
Varsta standard de pensionare este de 59 de ani si 2 luni, stagiul complet de cotizare este de 28 de ani si 4 luni iar stagiul minim de cotizare este de 13 ani si 4 luni. In noiembrie 2011 veti trece din oficiu la pensie pentru limita, nu este necesar sa faceti nicio cerere.

Art. 82. – Legea nr. 263/2010
(1) La data îndeplinirii condiţiilor pentru acordarea pensiei pentru limită de vârstă, pensia de invaliditate devine pensie pentru limită de vârstă.
(2) În situaţia prevăzută la alin. (1) se acordă, din oficiu, cuantumul cel mai avantajos.

Ultima modificare: Marți, 15 Februarie 2011
Gabriela Pintea, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensionare 2740826332154 2740826332154 daca am iesit in pensie de boala in anul 2006,iar anul acesta implinesc varsta de 59 ani si am o vechime in munca de aprox.32 ani ,la implinirea acestei varste ... (vezi toată discuția)
Data iesirii la pensie - mai oprita oprita Buna ziua As dorii sa stiu daca sunt nascut in anul 1962 luna martie, am fost politist in perioada 1983 august 2010 noiembrie,fiind clasat in prezent, daca ... (vezi toată discuția)
Modalitate trecere de la pensie de invaliditate ii la pensie pentru limita de varsta. Data nasterii martie 1953. Beneficiar de pensie de invaliditate gr II din noiembrie 2007. La implinirea varstei standard de pensionare se poate trece la pensie ... (vezi toată discuția)