Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general FOI DE PARCURS
Discuție deschisă în Contabilitate în general

FOI DE PARCURS

Buna ziua,

As dori sa stiu daca trebuie sa fac foi de parcurs pentru autoturismul personal,pentru care am incheiat un contract de comodat cu o firma pentru a putea scadea cheltuielile (carburant,consumabile etc).
As dori sa stiu daca sunt obligat sa fac foi,acestea trebuiesc facute zilnic si ce as risca daca nu le fac.

Multumesc
nu sunteti obligat, "foile de parcurs" nu sunt prevazute in legislatia financiar-contabila.

ContSters123067, utilizator
Completarea foilor de parcurs este recomandata, sunt si organe de control care le pot cere. Este bine sa aveti completate si ordine de deplasare la care sa anexati bonurile respective. In acest mod va justificati deplasarile si cheltuielile.
Exista si sanctiuni pentru necompletarea acestora?
Daca le completez,trebuie sa le fac zilnic si trebuie sa pun si stampile pe unde umblu?
Sanctiuni, nu. Insa in cazul unui control acestea va pot fi scoase din cheltuieli deductibile (ma refer la bonurile de combustibil). Este bine sa cereti si facturi in cazul achizitionarii de consumabile, indiferent de valoarea acestora.