Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor lege foaie de parcurs
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

lege foaie de parcurs

care este legea care impune obligativitatea foii de parcurs?
daca nu este legiferata, de ce este ceruta de Garda Financiara?
Obligativitatea emiterii foilor de parcurs este prevazuta in Hotararea nr. 1391 din 4 octombrie 2006, in Sectiunea 3 - Obligaţiile proprietarilor sau deţinătorilor de vehicule, la art. 27, alin. 2, lit. b.

[ link extern ]
nistorsc a scris:

care este legea care impune obligativitatea foii de parcurs?
daca nu este legiferata, de ce este ceruta de Garda Financiara?

garda financiara nu poate cere foaia de parcurs. nu-i intra in atributii conform hot. 1391/2006.

SECŢIUNEA 1
Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor contravenţionale

ART. 177
(1) îndrumarea, supravegherea, controlul respectării normelor privind circulaţia pe drumurile publice şi luarea măsurilor legale în cazul în care se constată încălcări ale acestora se realizează de către poliţiştii rutieri din cadrul Poliţiei Române.
ContSters228228, utilizator
Asa-i Liviu, insa cei care vin in control la firme o cer pentru ca exista oricum obligativitatea intocmirii foilor de parcurs. Astfel ei verifica si daca cheltuielile legate de deductibilittea combustibilului sunt justificate de cursele efectuate cu mijloacele de transport. Cauza este interpretabila . Si suntem la mana lor.
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
asta ca suntem la mana lor. da' nu pot indica o baza legala. te iau cu altele.

justificarea consumului, daca sunt asa curiosi, se poate face si altfel.

eu nu fac ("foi") de 20 de aniB-)
Pai @jooorj, tu esti "Gica-contra "...tot timpul. ;) De ce ai proceda altfel, in acest caz?
Comsumul de combustibil se poate calcula consultand FAZ-ul masinii.