avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 226 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Cafeneaua economiştilor lege foaie de parcurs
Discuție deschisă în Cafeneaua economiştilor

lege foaie de parcurs

care este legea care impune obligativitatea foii de parcurs?
daca nu este legiferata, de ce este ceruta de Garda Financiara?
Cel mai recent răspuns: ContSters228228 , utilizator 19:56, 2 Decembrie 2011
Obligativitatea emiterii foilor de parcurs este prevazuta in Hotararea nr. 1391 din 4 octombrie 2006, in Sectiunea 3 - Obligaţiile proprietarilor sau deţinătorilor de vehicule, la art. 27, alin. 2, lit. b.

[ link extern ]
nistorsc a scris:

care este legea care impune obligativitatea foii de parcurs?
daca nu este legiferata, de ce este ceruta de Garda Financiara?


garda financiara nu poate cere foaia de parcurs. nu-i intra in atributii conform hot. 1391/2006.

SECŢIUNEA 1
Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor contravenţionale

ART. 177
(1) îndrumarea, supravegherea, controlul respectării normelor privind circulaţia pe drumurile publice şi luarea măsurilor legale în cazul în care se constată încălcări ale acestora se realizează de către poliţiştii rutieri din cadrul Poliţiei Române.
Ultima modificare: Vineri, 2 Decembrie 2011
ContSters228228, utilizator
Asa-i Liviu, insa cei care vin in control la firme o cer pentru ca exista oricum obligativitatea intocmirii foilor de parcurs. Astfel ei verifica si daca cheltuielile legate de deductibilittea combustibilului sunt justificate de cursele efectuate cu mijloacele de transport. Cauza este interpretabila . Si suntem la mana lor.
Ultima modificare: Vineri, 2 Decembrie 2011
Gabriela Monica Ionescu, Consultant fiscal
asta ca suntem la mana lor. da' nu pot indica o baza legala. te iau cu altele.

justificarea consumului, daca sunt asa curiosi, se poate face si altfel.

eu nu fac ("foi") de 20 de aniB-)
Pai @jooorj, tu esti "Gica-contra "...tot timpul. ;) De ce ai proceda altfel, in acest caz?
Comsumul de combustibil se poate calcula consultand FAZ-ul masinii.

Alte discuții în legătură

Foi de parcurs adytz_1979 adytz_1979 Buna ziua, As dori sa stiu daca trebuie sa fac foi de parcurs pentru autoturismul personal,pentru care am incheiat un contract de comodat cu o firma pentru ... (vezi toată discuția)
Foaie de parcurs Dragomir Magda Dragomir Magda Sunt PFA ca consultant in domeniul managementului si imi desfasor activitatea la sediul clientilor aflate in diferite localitati din tara. Intrebarile mele ... (vezi toată discuția)
Subiect interesant in atentia expertilor contabili ContSters42967 ContSters42967 Am gasit o dezbatere intre avocati pe forum si cred ca expertitii contabili si consultantii fiscali sa-si exprime punctul de vedere, sa aduca argumente si sa ... (vezi toată discuția)