Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Obligatii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Obligatii

Ce obligatii legale, morale sau materiale privind locuinta o au cei doi copii mostenitori(legali) rezultati din casatorie, fata de concubina tatalui lor(decedat) cu care aceasta a convietuit cca 18 ani dupa decesul mamei lor?
Mentionez ca locuinta a fost dobindita si achitata integral in timpul casatoriei, concubina necontribuind cu nimic la aceasta.
Va multumesc pentru amabilitate.
Cu stima, L.I
Doar daca exista testament in favoarea "concubinei" aceasta are drept de mostenire .
Nu exista nici un testament in favoarea concubinei. A fost efectuata succesiunea pentru cei doi copii. Din punct de vedere moral exista vreo obligatie fata de caceasta?
Numai dvs. puteți răspunde la aceasta intrebare, in funcție de relația pe care dvs. sau tatal dvs. a avut-o cu persoana respectiva. Obligatiile de natura morala nu fac obiectul legii. :)