Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... uzucapiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

uzucapiune

care sunt conditiile de indeplinit si ce proceduri se vor urma ptr uzucapiune in cazul folosirii unui teren intravilan in proprietate privata donat verbal in urma cu peste 30 ani si ne mai manifestindusi interesul ptr el nici proprietarul decedat nici urmasii
Sa dati in judecata fostul proprietar, sa dovediti cu 2 martori faptul ca ati stapanit terenul in cauza, ca ati platit impozitele la stat si ca toata suflarea din zona va stia pe dvs. ca si proprietar al terenului. Desigur, veti plati si taxa de timbru pentru actiune la valoarea imobilului (cam 2% din valoarea terenului, stabilita printr-o expertiza):(
Daca pe terenul respectiv se afla cumva si o casa, va recomand calduros varianta administrativa a obtinerii Ordinului Prefectului in baza art. 23 din legea 18/1991 decat plimbarea la instanta. Chiar si fara casa, daca puteti face dovada ca l-ati stapanit si in timpul comunistilor, puteti incerca, tot administrativ, obtinerea unui titlu de proprietate in baza art. 27 alin.2 indice 1 din legea 18/1991... La alegere!
Uzucapiunea de 3o de ani . Asta inseamna ca in acesti ani ati posedat continuu, neviciat, far a intreruperi proprietatea, ca un adevarat proprietar
buna ziua d-le Kyandra , se mai poate face cerere ACUM in 2011 ,la legea 18/91?,va multumesc.=D>
daca cineva a facut o intelegere cu dvs. , prin care v-a lasat in folosinta un teren , dvs. sunteti un detentor precar si nu puteti uzucapa nici peste trei sute de ani (300). Donatie nu potate fi, pt ca donatia se face prin act autentic.
Gabriel Trifu, Avocat
taur36 a scris:

buna ziua d-le Kyandra , se mai poate face cerere ACUM in 2011 ,la legea 18/91?,va multumesc.=D>

Pentru OP in baza art. 23 si 36 din legea 18/1991 se poate face cerere si in ziua de azi. Cat despre art. 27 alin.2 indice 1 (obtinerea TP din partea prefectului pentru terenurile care nu au fost preluate de comunisti) depinde de prefectura...unele mai primesc cereri, altele nu.