Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba

La incheierea unui contract de munca pe perioada determinata de 1 an, perioada de proba este de 30 zile lucratoare, conf art. 83, c), Codul Muncii, sau de 90 zile calendaristice, conf. art. 31 (1)? Multumesc!
art 85(renumerotat) c)- 30 zile lucratoare
Asa ma gandeam si eu.
In codul Muncii pe care il am eu perioadele de proba in cazul contractului pe durata determinata sunt cuprinse la art. 83.
Art 83 a devenit 85 dupa renumerotarea din 18 mai 2011.Dar asta nu inseamna ca nu se pot aplica prevederile art 31,numai ca trebuie sa transformati cele 30 zile lucratoare de la incheierea contractului, in zile calendaristice,in cazul incetarii printr-o notificare.
deab, utilizator
alina.pene@rai-ria.ro a scris:

La incheierea unui contract de munca pe perioada determinata de 1 an, perioada de proba este de 30 zile lucratoare, conf art. 83, c), Codul Muncii, sau de 90 zile calendaristice, conf. art. 31 (1)? Multumesc!

In cazul c.i.m. incheiate pe durata determinata perioada de proba este reglementata de art.85 C.mun., republicat. si nu de alt articol.
Articolul mentionat prevede ca perioada de proba este formata din zile lucratoare si nu calendaristice.