Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... masuri legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

masuri legale

Ce masuri legale se pot lua asupra unei persoane care are functia de psiholog dar nu are cometenta necesara pentru a exercita aceasta functie? Ramane la latitudinea ITM sau se merge pana in instanta?
Daca sunteti incadrata si prestati pe baza de contract de munca profesia de psiholog si daca existenta acelei competente se impunea obligatoriu ca si conditie pt. incheierea valabila a cim,atunci ,nerespectarea conditiei atrage nulitatea contractului de munca.
Pe de alta parte, in functie de situata dvs. concreta ,poate interveni si raspunderea disciplinara,materiala sau penala avand in vedere ca practicarea profesiei de psiholog este reglementata special de prevederile din Legea 213/2004.
ContSters136493, utilizator
Eu sunt inregistrata cu functia aceasta dar fac cu totul altceva, deci nu desfasor activitati pe care le face un psiholog............simpla incadrare ma poate incrimia cu ceva? Pe fisa mea atributiile/responsabilitatile cunt cu totul altele.
TheoMe a scris:

Eu sunt inregistrata cu functia aceasta dar fac cu totul altceva, deci nu desfasor activitati pe care le face un psiholog............simpla incadrare ma poate incrimia cu ceva? Pe fisa mea atributiile/responsabilitatile cunt cu totul altele.

Solicitati angajatorului sa puna in concordanta fisa postului cu functia trecuta in c.i.m., explicandu-i ca atributiile postului nu concorda cu cele specificate in fisa postului ... in caz contrar, sesizati ITM-ul.
TheoMe a scris:

Eu sunt inregistrata cu functia aceasta dar fac cu totul altceva, deci nu desfasor activitati pe care le face un psiholog............simpla incadrare ma poate incrimia cu ceva? Pe fisa mea atributiile/responsabilitatile cunt cu totul altele.

Avand in vedere ca oricum nu detineti competentele necesare ocuparii postului de psiholog,si ca faptic executati atributii corespunzatoare unui alt post,incercati sa solicitati sa vi se schimbe functia de incadrare corespunzator.In acest fel veti intra in legalitate.
In situatia de fata cine raspunde in fata legii, eu sau angajatorul care imi da alte atributii si pe care le am tercute si in fisa de post?