Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... masuri legale
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

masuri legale

Ce masuri legale se pot lua asupra unei persoane care are functia de psiholog dar nu are cometenta necesara pentru a exercita aceasta functie? Ramane la latitudinea ITM sau se merge pana in instanta?
TheoMe a scris:

In situatia de fata cine raspunde in fata legii, eu sau angajatorul care imi da alte atributii si pe care le am tercute si in fisa de post?

In speta, angajatorul este cel care se face vinovat de acest lucru ...
Angajatorului ii revine obligatia de a stabili prin fisa postului atributiile corespunzatoare postului ocupat,angajatului doar sa le respecte.In acest caz,angajatorul este cel in culpa.
ContSters136493, utilizator