Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperare bani Brigada Rutiera
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperare bani Brigada Rutiera

Buna ziua,

Am castigat un proces impotriva Brigazii Rutiere Buc. in urma ridicarii autoturismului proprietate personala. Instanta a decis obligarea acestora la plata a 833 de lei cu titlu de despagubiri, decizia devenind finala la 15 zile dupa comunicare.

Intrebarea mea este ce am de facut in urma eliberarii certificatului de grefa care sa ateste acest lucru - nu sunt din Bucuresti si sunt confuz in privinta lucrurilor pe care le am de facut.

Va multumesc! :">
In primul rand asteptati sa vedeti daca BR nu face recurs la decizie.

Dupa ce devine definitiva si irevocabila mergeti la grefa instantei si legalizati incheierea. Dupa ce realizati aceasta etapa mergeti la un executor judecatoresc care va purcede la executarea BR.
Alex_Munteanu a scris:

In primul rand asteptati sa vedeti daca BR nu face recurs la decizie.

Dupa ce devine definitiva si irevocabila mergeti la grefa instantei si legalizati incheierea. Dupa ce realizati aceasta etapa mergeti la un executor judecatoresc care va purcede la executarea BR.

Fara a apela la un executor judecatoresc nu pot face nimic? Decizia este deja definitiva..ce intelegeti prin "legalizarea incheierii" ? Sa inteleg ca daca nu am bani pentru plata executorului, nu-mi pot recupera banii?
Puteti face o notificare catre Brigada Rutiera prin care ii informati ca au un debit catre dvs. Daca nu va platesc amiabil va trebuii sa investiti hotararea cu formula executorie si sa mergeti la un executor judecatoresc. Doar executorul poate executa o hotarare a instantei.

În prima faza dvs platiti onorariul executorului pe care il recuperati ulterior de la politie.

[ link extern ]
Alex_Munteanu a scris:

Puteti face o notificare catre Brigada Rutiera prin care ii informati ca au un debit catre dvs. Daca nu va platesc amiabil va trebuii sa investiti hotararea cu formula executorie si sa mergeti la un executor judecatoresc. Doar executorul poate executa o hotarare a instantei.

În prima faza dvs platiti onorariul executorului pe care il recuperati ulterior de la politie.

[ link extern ]

Multumesc frumos! Cat despre "legalizarea incheierii", ce reprezinta aceasta?
Este o stampila pusa de grefa instantei prin care se atesta documentul.