avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Certificat grefă
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Certificat grefă

Pot folosi un certificat de grefă la DITL în locul hotarârii definitive a instanței pentru a recupera o amendă data de Poliția Rutieră?
Cel mai recent răspuns: Corina89 , utilizator 14:27, 4 Aprilie 2019
Buna dimineata. Nu. Certificatul de grefa este o adeverinta prin care se arata in ce stadiu este dosarul dvs, t, taxele platite, etc. Nu tine loc de Hotarare.
Prin certificat se confirma ca subsemnatul a obtinut de la instanta hotarare definitiva care anuleaza p.v. de contraventie intocmit de Politia Rutiera.


Corina89 a scris:

Buna dimineata. Nu. Certificatul de grefa este o adeverinta prin care se arata in ce stadiu este dosarul dvs, t, taxele platite, etc. Nu tine loc de Hotarare.

Buna ziua, daca aveti Hotararea ramasa definitiva de ce mai aveti nevoie de certificatul de grefa?
Nu a fost redactata


Corina89 a scris:

Buna ziua, daca aveti Hotararea ramasa definitiva de ce mai aveti nevoie de certificatul de grefa?

Atunci asteptati. Dupa redactare, o sa va fie comunicata-adica vine prin posta, astepttati in 30 zile - preferabi;l 40, abia pe urma mergeti si facetiti cerere de legalizare( modul prin care hotararea ramane definitiva).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Una ziua! am avut ultimul termen într-un dosar penal de băutura ... Andrei123564 Andrei123564 una ziua! Am avut ultimul termen într-un dosar penal de băutura pe 20-10-2020 și a ramas definitiva pe 4-11-2020. Am fost sa cer hotărârea definitivă pt ... (vezi toată discuția)
Hotarare a instantei pe fond! florinsadova florinsadova Hotararea instantei pe fond in litigiile de munca este executorie de drept .Daca angajatul a castigat procesul pe fond cu angajatorul in care se anuleaza ... (vezi toată discuția)
Renuntare plangere contraventionala Andrei2000 Andrei2000 Buna ziua! As dori si eu cateva lamuriri cu privire la urmatoare situatie. Mi-a fost retinut permisul de conducere pe o perioada de 30 de zile pentru ... (vezi toată discuția)