Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Certificat grefă
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Certificat grefă

Pot folosi un certificat de grefă la DITL în locul hotarârii definitive a instanței pentru a recupera o amendă data de Poliția Rutieră?
Buna dimineata. Nu. Certificatul de grefa este o adeverinta prin care se arata in ce stadiu este dosarul dvs, t, taxele platite, etc. Nu tine loc de Hotarare.
Prin certificat se confirma ca subsemnatul a obtinut de la instanta hotarare definitiva care anuleaza p.v. de contraventie intocmit de Politia Rutiera.

Corina89 a scris:

Buna dimineata. Nu. Certificatul de grefa este o adeverinta prin care se arata in ce stadiu este dosarul dvs, t, taxele platite, etc. Nu tine loc de Hotarare.

Buna ziua, daca aveti Hotararea ramasa definitiva de ce mai aveti nevoie de certificatul de grefa?
Nu a fost redactata

Corina89 a scris:

Buna ziua, daca aveti Hotararea ramasa definitiva de ce mai aveti nevoie de certificatul de grefa?

Atunci asteptati. Dupa redactare, o sa va fie comunicata-adica vine prin posta, astepttati in 30 zile - preferabi;l 40, abia pe urma mergeti si facetiti cerere de legalizare( modul prin care hotararea ramane definitiva).