Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Buna ziua o intrebare scurat
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Buna ziua o intrebare scurat

Am avut un accident cu avari si mi-au luat piermisul pe 2 luni si au dat o amenda de 300 lei .. a oprit un autovehicul in fata mea , eu am semnalizat k sa-l depasesc si el a luato in stanga taindu-mi calea(era o mica intersectie un drum national cu unul comunal) pe procesul verbal scrie sanctionat pentru art 118/ lit.1 din Hg 391/06 exista asa ceva specificat in aceeasata lege?
Si a doua intrebare domnul care au spus astea de la politie nu avea asigurare se poate intampla ceva cu el ?
celalalt conducator auto va suporta doar consecita unei amenzi contraventionale pentru faptul ca nu detinea asigurare RCA valabila.
www.avocatnet.ro/content/art...

Cu privire la art. mentionat mai sus>
Art. 118. - (1) Impotriva procesului-verbal de constatare a contraventiilor se poate depune plangere, in termen de 15 zile de la comunicare, la judecatoria in a carei raza de competenta a fost constatata fapta.

Acesta apare ca temei al sanctiunii contraventionale in pv?
A. Ionut, Consilier juridic
li_a_she a scris:

Am avut un accident cu avari si mi-au luat piermisul pe 2 luni si au dat o amenda de 300 lei .. a oprit un autovehicul in fata mea , eu am semnalizat k sa-l depasesc si el a luato in stanga taindu-mi calea(era o mica intersectie un drum national cu unul comunal) pe procesul verbal scrie sanctionat pentru art 118/ lit.1 din Hg 391/06 exista asa ceva specificat in aceeasata lege?
Si a doua intrebare domnul care au spus astea de la politie nu avea asigurare se poate intampla ceva cu el ?

Nu cumva in procesul verbal scrie HG 1391/2006 care prevede:

Art. 118. - Conducătorul de vehicul care efectuează depăşirea este obligat:

a) să se asigure că acela care îl urmează sau îl precedă nu a semnalizat intenţia începerii unei manevre similare şi că poate depăşi fără a pune în pericol sau fără a stânjeni circulaţia din sens opus;

b) să semnalizeze intenţia de efectuare a depăşirii;

c) să păstreze în timpul depăşirii o distanţă laterală suficientă faţă de vehiculul depăşit;

d) să reintre pe banda sau în şirul de circulaţie iniţial după ce a semnalizat şi s-a asigurat că poate efectua această manevră în condiţii de siguranţă pentru vehiculul depăşit şi pentru ceilalţi participanţi la trafic.