Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vecinul meu a stricat gardul si intentioneaza sa faca ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vecinul meu a stricat gardul si intentioneaza sa faca temelie in locul acelui spatiu

buna ziua!va adresez o intrebare.vecinul meu a demolat gardul ce delimiteaza cele 2 proprietati.in locul gardului a sapat o temelie,intentionand sa ridice o cladire.nu se cere si acceptul vecinilor avand in vedere ca apa de pe acoperis se va revarsa pe cealalta proprietate?
Noua constructie ridicata de vecin va incalca servitutea picaturii sreasinii prevazuta de dispozitiile art.615 Cod Civil. Faceti-i o plangere la Primarie si la Inspectoratul Teritorial in Constructii. Este posibil sa construiasca fara a avea autorizatie.
multumesc