Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general marfa uzata moral
Discuție deschisă în Contabilitate în general

marfa uzata moral

Buna seara,Am o firma de vanzare produse electrocasnice.In prezent nu mai desfasor activitate in aceasta firma,dar am ramas cu un stoc de marfa uzata moral pe care nu o mai pot vinde.Ce cai legale exista pentru a scade aceasta marfa in actele contabile.Multumesc,
OG 99/2000 privind comercializarea produselor si serviciilor de piata, republicata, pot fi vandute la un pret mai mic decat costul de achizitie, acele produse care intr-o perioada de 3 luni de la aprovizionare nu au fost vandute. De retinut si faptul ca, potrivit art. 21 alin. (1) din Legea 571/2003 privind Codul fiscal, pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.