Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... chitanta de mana specificand restituirea unei parti a ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

chitanta de mana specificand restituirea unei parti a creantei este valida?

as dorii sa stiu daca chitanta de mana eliberata de imprumutator scrisa si semnata de acesta este valabila ca si act in eventualitatea in care nu se recunoaste returnarea de catre imprumutat a acelei parti din creanta -achitata inainte de termenul scadent al returnarii creantei(imprumut in acest caz )
Multumesc,
Este valabila.
Chitanta respectiva este perfect valabila
Valabila,dar...sa fie scrisul lui.Instanta poate cere in sedinta specimen de semnatura[il pune sa scrie prima propozitie si sa semneze de 10 ori-de ex.].Daca are indoieli si nu aveti nici martori ce au vazut cand a scris ...puteti ajunge la proba grafologica. #-o
Chitanta olografa va fi verificata de instanta in procedura verificarii de scripte, doar in situatia in care emitentul chitantei isi va contesta scrisul si semnatura. Instantei nu-i este permis sa procedeze la verificarea chitantei din oficiu.
ContSters103772, utilizator