avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1016 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar minim studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar minim studii superioare

buna ziua, daca am studii superioare si ma angajez la o firma pe un post unde nu sunt necesare studiile superioare , angajatorul este obligat sa ma angajeze cu un salar minim pentru cei cu studii superioare sau cu salar minim pe economie?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:17, 28 Iulie 2011
In situatia dumneavoastra nu este obligat sa va dea salariul minim pentru cei cu studii superioare.
CRISTINA CATONA a scris:

buna ziua, daca am studii superioare si ma angajez la o firma pe un post unde nu sunt necesare studiile superioare , angajatorul este obligat sa ma angajeze cu un salar minim pentru cei cu studii superioare sau cu salar minim pe economie?


Depinde de prevederile din R.I. al angajatorului sau ale ccm aplicabil acestuia ... totul pleaca de la salariul minim brut pe economie .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Salar studii superioare rodaf rodaf Buna ziua, am nevoie de o lamurire cu privire la salarizarea mea. Am terminat facultatea de contabilitate cu diploma de licenta, fara master, si ocup un post ... (vezi toată discuția)
Salariu minim absolvent studii superioare ralucaflori ralucaflori Buna ziua, as vrea sa stiu care este salariul minim pentru un absolvent de studii superiare, va muntumesc (vezi toată discuția)
Salariu de incadrare minim pt persoane cu studii superioare ochiumagic ochiumagic Buna ziua ! Va rog sa-mi spuna cineva cu cat pot angaja o persoana cu studii de Drept, pe o functie care nu are nici o legatura cu studiile. Este ... (vezi toată discuția)