Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salar minim studii superioare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salar minim studii superioare

buna ziua, daca am studii superioare si ma angajez la o firma pe un post unde nu sunt necesare studiile superioare , angajatorul este obligat sa ma angajeze cu un salar minim pentru cei cu studii superioare sau cu salar minim pe economie?
In situatia dumneavoastra nu este obligat sa va dea salariul minim pentru cei cu studii superioare.
CRISTINA CATONA a scris:

buna ziua, daca am studii superioare si ma angajez la o firma pe un post unde nu sunt necesare studiile superioare , angajatorul este obligat sa ma angajeze cu un salar minim pentru cei cu studii superioare sau cu salar minim pe economie?

Depinde de prevederile din R.I. al angajatorului sau ale ccm aplicabil acestuia ... totul pleaca de la salariul minim brut pe economie .