Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... salariu de incadrare minim pt persoane cu studii ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

salariu de incadrare minim pt persoane cu studii superioare

Buna ziua !

Va rog sa-mi spuna cineva cu cat pot angaja o persoana cu studii de Drept, pe o functie care nu are nici o legatura cu studiile. Este obligatoriu un salariu conform studiilor ?

Multumesc
Daca persoana resp a acceptat un post inferior pregatirii sale, inseamna ca accepta sa fie remunerat ca atare. Deci nu, nu este obligatoriu un salariu conform studiilor.
Si daca era conform studiilor, tot de la brut de baza 750 lei pleaca.
Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii ...
Asta cu dalariu minim stiu ca este obligatoriu, nu ii pun salariu minim, ci mai mult, insa vroiam sa stiu daca este si aici un salariu obligatoriu. Acum m-am lamurit, multumesc.
Am primit mai repede raspunsuri pe forum decat de la contabilitate....Buna treaba ! =D>
Se pot folosi coeficienti de ierarhizare, daca acestia sunt prevazuti in ccm aplicabil anagjatorului sau in reg.intern al acestuia.