Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incadrare salariu
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incadrare salariu

Buna ziua,
Pentru calificati fara studii superioare, care este salariul de incadrare?

Multumesc!
mini pe economie
Angajatorul este obligat sa acorde salariul minim brut pe economie indiferent de studiile necesare ocuparii acelei functii.

Incepand cu 01.01.2011, nu mai exista CCMN care sa oblige angajatorii la aplicarea unor coeficienti de ierarhizare in lipsa unor ccm-uri aplicabile acestora.

Acestia pot fi aplicati numai daca sunt prevazuti in ccm aplicabil angajatorului sau in reg.intern al acestuia.

Astfel, salariul minim de incadrare de la 01.01.2014 este de 850 lei, indiferent de studiile necesare ocuparii unui post.