avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 884 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... iesire cu minor din tara incredintat mie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

iesire cu minor din tara incredintat mie

Buna ziua. Am si eu o nelamurire.
Doresc sa ies din tara cu copilul meu minor incredintat mie spre crestere si educare printr-o hotarare de divort definitiva si irevocabila, tatal avand dreptul de a pastra legaturi personale cu acesta. Pasaportul minorului a fost facut de mine (mama) tot pe baza hotararii. Am sunat la politia de frontiera si mi-au spus ca pot iesi din tara cu minorul FARA PROCURA DE LA TATA, ci doar cu hotararea in original plus copie. Nelamurirea mea este urmatoarea: ce inseamna "legaturi personale cu minorul" ( in termeni legali); daca la aeroport ma intoarce si zice ca trebuie procura chiar daca la telefon mi s-a spus ca nu trebuie?
Va multumesc.






Nu aveti nevoie de procura. Tatal are dreptul la vizite pentru a vedea copilul.

Daca plecati pentru o perioada mai luna de timp din tara aveti obligatia de al informa pe tata de viitoarea adresa pentru a putea sa isi indeplineasca obligatia/dreptul de al vedea pe copil.
Multumesc. plec doar pt doua saptamani. bine ar fi sa pot pleca mai mult.
E suficiente, daca minorul este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste impreuna cu unul dintre parinti, daca parintele insotitor face dovada faptului ca minorul i-a fost incredintat prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila;
Insotitorul, care calatoreste in strainatate impreuna cu un minor, are urmatoarele obligatii:
• sa acorde ingrijire si supraveghere minorului pe toata durata deplasarii;
• sa nu abandoneze minorul;
• sa nu incredinteze minorul altei persoane decat parintelui, reprezentantului legal sau, dupa caz, persoanei prevazute in declaratie ori, in cazuri deosebite, autoritatilor straine competente in domeniul acordarii de asistenta si protectie pentru minori;
• sa respecte scopul, ruta si durata deplasarii mentionate in declaratie, cu exceptia situatiei cand exista acordul ulterior al acestora cu privire la schimbarile intervenite;
• in cazul disparitiei minorului pe perioada deplasarii in strainatate, sa anunte de indata autoritatile competente de pe teritoriul statului unde s-a produs evenimentul, precum si cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, solicitand eliberarea unei adeverinte in acest sens;
• sa informeze de indata ce este posibil cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, in cazul aparitiei unei situatii obiective de natura sa intrerupa calatoria, sa schimbe ruta, sa depaseasca durata calatoriei indicate de parinti sau de reprezentantul legal;
in cazul in care nu este posibila incredintarea minorului persoanei prevazute in declaratie, sa anunte imediat cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, in vederea reunificarii familiale a minorului sau, dupa caz, sa se reintoarca in Romania cu acesta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Calatorie minor in strainatate lumi71 lumi71 Pentru cine stie si ma poate ajuta: Un minor cu buletin poate calatori in strainatate cu avionul doar cu buletinul? Sigur nu trebuie pasaport? Stie cineva ... (vezi toată discuția)
Procura pentru minor pentru iesirea din tara ContSters81838 ContSters81838 Buna ziua,as dori va rog frumos sa-mi spuneti daca sotia mea care urmeaza sa plece in Romania (din Italia) pentru a duce copilul nostru pe perioada vacantei la ... (vezi toată discuția)
Minor la iesirea din tara stegaru vasile stegaru vasile salutare. Am nevoie de o informatie. Impreuna cu sotia , vrem sa margem in vacanta in ungaria impreuna cu sora sotiei mele (13 ani). Mama ei -va fi plecata pe ... (vezi toată discuția)