Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Procura pentru minor pentru iesirea din tara
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Procura pentru minor pentru iesirea din tara

Buna ziua,as dori va rog frumos sa-mi spuneti daca sotia mea care urmeaza sa plece in Romania (din Italia) pentru a duce copilul nostru pe perioada vacantei la bunici va putea sa-i faca o procura bunicului (fara ca eu,tatal sa fiu in tara) pentru ca in septembrie bunicul sa poata sa vina impreuna cu baietelul in Italia;si aca se poate,as dori sa-mi spuneti ce acte sunt necesare in ceea ce ma priveste pe mine tatal.
Va multumesc anticipat.
In situatia descrisa de dvs politistii de frontiera permit iesirea din tara unui cetatean roman minor numai daca este titular al unui document de calatorie individual (pasaport sau carte de identitate) si calatoreste insotit de o alta persoana fizica majora, numai daca persoana insotitoare prezinta o declaratie a ambilor parinti sau a parintelui caruia minorul i-a fost incredintat minorul (prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva si irevocabila), a parintelui supravietuitor ori a reprezentantului sau legal, care cuprinde:

- acordul acestora cu privire la efectuarea calatoriei respective;

- statul (statele de destinatie);

- perioada in care urmeaza sa se desfasoare calatoria;

- datele de identitate ale insotitorului respectiv;

- extrasul de cazier judiciar al insotitorului;

Declaratia si certificatul de cazier judiciar, precum si oricare dintre documentele care au contribuit la aprecierea indeplinirii conditiilor exercitarii dreptului la libera circulatie se prezinta, in original si in fotocopie, Politiei de Frontiera din punctul de trecere a frontierei prin care se efectueaza iesirea din tara.

Insotitorul, care calatoreste in strainatate impreuna cu un minor, are urmatoarele obligatii:

-sa acorde ingrijire si supraveghere minorului pe toata durata deplasarii;
-sa nu abandoneze minorul;
-sa nu incredinteze minorul altei persoane decat parintelui, reprezentantului legal sau, dupa caz, persoanei prevazute in declaratie ori, in cazuri deosebite, autoritatilor straine competente in domeniul acordarii de asistenta si protectie pentru minori;
-sa respecte scopul, ruta si durata deplasarii mentionate in declaratie, cu exceptia situatiei cand exista acordul ulterior al acestora cu privire la schimbarile intervenite;
-in cazul disparitiei minorului pe perioada deplasarii in strainatate, sa anunte de indata autoritatile competente de pe teritoriul statului unde s-a produs evenimentul, precum si cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, solicitand eliberarea unei adeverinte in acest sens;
-sa informeze de indata ce este posibil cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, in cazul aparitiei unei situatii obiective de natura sa intrerupa calatoria, sa schimbe ruta, sa depaseasca durata calatoriei indicate de parinti sau de reprezentantul legal;
in cazul in care nu este posibila incredintarea minorului persoanei prevazute in declaratie, sa anunte imediat cea mai apropiata reprezentanta diplomatica sau oficiu consular al Romaniei, in vederea reunificarii familiale a minorului sau, dupa caz, sa se reintoarca in Romania cu acesta.
Mama nu va putea sa dea declaratia si in numele dvs. Dansa va da declaratia la notar cand ajunge in Romania precum ca e de acord ca fiul minor sa calatoreasca cu bunicul, dar dvs pt ca nu veniti, dati declaratie la ambasada sau consulat in Italia
Va multumesc nespus de mult pentru informatii.