Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare contract de munca

Buna ziua,

as vrea sa stiu daca un contract de munca incheiat cu o firma din alt judet decat cel de domiciliu al angajatului se inregistreaza la ITM -ul unde este inregistrata firma .

Va multumesc anticipat pentru informatia oferita
contractele de munca se inregistreaza la ITM din raza teritoriala in care isi are sediul angajatorul-firma
doroiman a scris:

contractele de munca se inregistreaza la ITM din raza teritoriala in care isi are sediul angajatorul-firma

Contractele individuale de munca se inregistreaza la societate.
doroiman a scris:

contractele de munca se inregistreaza la ITM din raza teritoriala in care isi are sediul angajatorul-firma

#-o ... poate nu stiti , ca de la 01.01.2011 nu se mai inregistreaza la ITM nicun c.i.m., potrivit OUG nr.123/2010.

C..i.m. se completeaza si se transmite numai prin REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.
acel "inregistreaza" avea menirea de " luare in evidenta ", la acest lucru m-am referit, si raspunsul pe care dl acinom il cauta era ITM care ii ia in evidenta contractul de munca nu si modalitatea in care se depune, transmite sau daca mai pune sau nu cineva vreo stampila (poate ca ma insel eu si in caest caz imi cer scuze pentru lipsa unui raspuns cat mai elaborat )
doroiman a scris:

acel "inregistreaza" avea menirea de " luare in evidenta ", la acest lucru m-am referit, si raspunsul pe care dl acinom il cauta era ITM care ii ia in evidenta contractul de munca nu si modalitatea in care se depune, transmite sau daca mai pune sau nu cineva vreo stampila (poate ca ma insel eu si in caest caz imi cer scuze pentru lipsa unui raspuns cat mai elaborat )

ITM-ul nu ia nimic in evidenta si nici nu se mai inregistreaza acte la aceste institutii ... nu trebuie sa confundam inregistrarea c.i.m. la ITM cu depunerea sau transmiterea REVISAl-ului.
Acestea doua notiuni aveau reglementari diferite in legislatia muncii, iar ca urmare a adoptarii OUG nr.123/2010 a disparut operatiunea de inregistrare a c.i.m. la ITM.