avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Inregistrare contract de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Inregistrare contract de munca

Buna ziua,

as vrea sa stiu daca un contract de munca incheiat cu o firma din alt judet decat cel de domiciliu al angajatului se inregistreaza la ITM -ul unde este inregistrata firma .

Va multumesc anticipat pentru informatia oferita
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 16:25, 29 Iulie 2011
contractele de munca se inregistreaza la ITM din raza teritoriala in care isi are sediul angajatorul-firma
doroiman a scris:

contractele de munca se inregistreaza la ITM din raza teritoriala in care isi are sediul angajatorul-firma

Contractele individuale de munca se inregistreaza la societate.
doroiman a scris:

contractele de munca se inregistreaza la ITM din raza teritoriala in care isi are sediul angajatorul-firma


#-o ... poate nu stiti , ca de la 01.01.2011 nu se mai inregistreaza la ITM nicun c.i.m., potrivit OUG nr.123/2010.

C..i.m. se completeaza si se transmite numai prin REVISAL cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza.
acel "inregistreaza" avea menirea de " luare in evidenta ", la acest lucru m-am referit, si raspunsul pe care dl acinom il cauta era ITM care ii ia in evidenta contractul de munca nu si modalitatea in care se depune, transmite sau daca mai pune sau nu cineva vreo stampila (poate ca ma insel eu si in caest caz imi cer scuze pentru lipsa unui raspuns cat mai elaborat )
doroiman a scris:

acel "inregistreaza" avea menirea de " luare in evidenta ", la acest lucru m-am referit, si raspunsul pe care dl acinom il cauta era ITM care ii ia in evidenta contractul de munca nu si modalitatea in care se depune, transmite sau daca mai pune sau nu cineva vreo stampila (poate ca ma insel eu si in caest caz imi cer scuze pentru lipsa unui raspuns cat mai elaborat )


ITM-ul nu ia nimic in evidenta si nici nu se mai inregistreaza acte la aceste institutii ... nu trebuie sa confundam inregistrarea c.i.m. la ITM cu depunerea sau transmiterea REVISAl-ului.
Acestea doua notiuni aveau reglementari diferite in legislatia muncii, iar ca urmare a adoptarii OUG nr.123/2010 a disparut operatiunea de inregistrare a c.i.m. la ITM.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de munca fara numar de inregistrare mikyangel mikyangel Am un contract de munca pe care scrie asa: CIM incheiat si inregistrat sub nr 002 19 01 2011 in registrul general de evidenta a salariatilor inregistrat la ... (vezi toată discuția)
Cim neinregistrat la itm crissy_bmw crissy_bmw Buna ziua! As dori sa aflu, daca pot da in judecata o firma care m-a angajat anul trecut pe o perioada de 4 luni, in care am primit un cim semnat si ... (vezi toată discuția)
Revisal sanducatanas sanducatanas Am infiintat o SRL si nu stiu cand se transmite revisalul lunar sau numai cand sunt modificari.Multumesc (vezi toată discuția)