Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Interval orar la contract cu timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Interval orar la contract cu timp partial

Daca am un salariat care lucreaza cu 4 ore/zi pot sa specific in actul aditional ca lucreaza intre orel 08-12, 12-16, 16-20???
Da, trebuie sa specificati si intervalul orar indiferent ca este CIM cu timp integral sau partial.
Pe acelasi contract de munca sa lucreze 4 ore/zi in intervalul 8-12 sau 12-16 sau 16-20, la cele cu timp integral nu se specifica intervalul orar in care lucreaza.
MIRELAIONICA a scris:

...la cele cu timp integral nu se specifica intervalul orar in care lucreaza.

1. Asta ati scos-o de la dvs.
2. Pe CIM, la H.Durata muncii, si la norma iontreaga si la fractiune de norma aveti lit.b) care spune: Repartizarea programului se face dupa cum urmeaza...
3. In CIM se trec toate intervalale orare in care poate lucra salariatul respectiv.
Nu am scos-o eu , ci un dl. de la Inspectia Muncii, pe mine ma interesa la cele cu timp partial daca pot sa trec mai multe intervale in care lucreaza.
Puteti trece mai multe intervale de timp , insa trebuie sa specificati si ziua ... de exemplu, luni de la 8.00 - 12.000 , marti de la 12.00 - 16.00 etc.
Nu aveti cum sa specificati toate intervalele de timp odata.