Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pe timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pe timp partial

Buna ziua,

La noi in firma, s-a pus problema angajarii unei persoane cu CIM pe timp partial - toate bune si frumoase. Insa, acea persoana va lucra in total, pe saptamana, 20 ore, dar nu 4 ore in fiecare zi, ci azi 8 ore, maine 8 ore, iar in ziua urmatoare 4 ore. Intrebarea mea este urmatoarea: cum pot eu sa-i specific pe contractul de munca aceasta repartizare?

Multumesc
O zi frumoasa!
Sunt doua posibilitati:
1. O pontati 4 ore pe zi in fiecare zi si in CIM ziceti numai orele: 8.00-12.00:
2. In CIM la cap. H.Durata muncii, pct.2.a) Repartizarea programului de lucru se face dupa cum urmeaza, scrieti: luni-8 ore, marti-8 ore, miercuri-4ore. Sau alte zile, cum ati convenit.
Monici a scris:

Buna ziua,

La noi in firma, s-a pus problema angajarii unei persoane cu CIM pe timp partial - toate bune si frumoase. Insa, acea persoana va lucra in total, pe saptamana, 20 ore, dar nu 4 ore in fiecare zi, ci azi 8 ore, maine 8 ore, iar in ziua urmatoare 4 ore. Intrebarea mea este urmatoarea: cum pot eu sa-i specific pe contractul de munca aceasta repartizare?

Multumesc
O zi frumoasa!

In CIM nu se trec 4 ore zilnic, se trec 20 ore pe saptamana si repartizarea timpului exact asa cum o doriti 2 zile 8 ore si alta zi 4 ore
Monici a scris:

Buna ziua,

La noi in firma, s-a pus problema angajarii unei persoane cu CIM pe timp partial - toate bune si frumoase. Insa, acea persoana va lucra in total, pe saptamana, 20 ore, dar nu 4 ore in fiecare zi, ci azi 8 ore, maine 8 ore, iar in ziua urmatoare 4 ore. Intrebarea mea este urmatoarea: cum pot eu sa-i specific pe contractul de munca aceasta repartizare?

Multumesc
O zi frumoasa!

Stabiliti zilele in care trebuie sa vina la servici si faceti repartizarea asa cum au spus colegii mei, 2 zile cate 8 ore de la ora 8-16, o zi 4 ore - de la ora 8 la 12.
buna ziua,
Este posibil ca sa inchei un contract de munca cu timp partial de 12 ore pe saptamana, mentionez ca angajatorul ar dori ca persoana respectiva sa lucreze o zi in weekend,respectiv duminica ,iar la repartizarea zilelor sa trec duminica 12 ore?
In acest caz daca este posibil,pentru cei cu contract cu timp partial, la salariu cele 12 ore se vor plati cu spor pentru repaus saptamanal , avand in vedere ca cei care lucreaza cu norma intreaga si au weekend-ul in alte zile decat sambata si duminica beneficiaza de acest spor.
va multumesc anticipat!
Avand in vedere ca nu lucreaza in celelalte zile (lucratoare) ale saptamanii, daca salariatul accepta se poate si fara plata sporului (cu nu este munca suplimentara, este munca in orele din CIM).