avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1044 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pe timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pe timp partial

Buna ziua,

La noi in firma, s-a pus problema angajarii unei persoane cu CIM pe timp partial - toate bune si frumoase. Insa, acea persoana va lucra in total, pe saptamana, 20 ore, dar nu 4 ore in fiecare zi, ci azi 8 ore, maine 8 ore, iar in ziua urmatoare 4 ore. Intrebarea mea este urmatoarea: cum pot eu sa-i specific pe contractul de munca aceasta repartizare?

Multumesc
O zi frumoasa!
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:54, 31 Ianuarie 2011
1. Pentru un contract de munca cu timp partial exista un numar minim de ore ce trebuie lucrate pe luna ?
2. Daca lucrez cu norma intreaga (8 h /zi ), cate contracte cu timp partial pot cumula ?
sopis a scris:

1. Pentru un contract de munca cu timp partial exista un numar minim de ore ce trebuie lucrate pe luna ?
2. Daca lucrez cu norma intreaga (8 h /zi ), cate contracte cu timp partial pot cumula ?



1. Nu exista un numar minim de ore ce trebuie lucrate pe luna in cazul unui c.i.m. cu timp partial.

2. Legea nu prevede numarul maxim de c.i.m. pe care le poate incheia o persoana.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Interval orar la contract cu timp partial MIRELAIONICA MIRELAIONICA Daca am un salariat care lucreaza cu 4 ore/zi pot sa specific in actul aditional ca lucreaza intre orel 08-12, 12-16, 16-20??? (vezi toată discuția)
Cim dali_c dali_c Buna ziua, Patronul vrea sa angajeze o persoana care sa lucreze in prima sapt. luni, miercuri, vineri, a doua, marti, joi,sambata, si tot asa, cu un salariu ... (vezi toată discuția)
Dilema - intocmire program de lucru, cum fac? ELENA2009 ELENA2009 Buna ziua, va rog sa ma ajutati cu urmatoarea speta, trebuie sa angajez o persoana cu urmatorul program de lucru: Vineri 01.04 - 20.00 Sambata 02.04 ... (vezi toată discuția)