Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Contract de munca pe timp partial
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Contract de munca pe timp partial

Buna ziua,

La noi in firma, s-a pus problema angajarii unei persoane cu CIM pe timp partial - toate bune si frumoase. Insa, acea persoana va lucra in total, pe saptamana, 20 ore, dar nu 4 ore in fiecare zi, ci azi 8 ore, maine 8 ore, iar in ziua urmatoare 4 ore. Intrebarea mea este urmatoarea: cum pot eu sa-i specific pe contractul de munca aceasta repartizare?

Multumesc
O zi frumoasa!
1. Pentru un contract de munca cu timp partial exista un numar minim de ore ce trebuie lucrate pe luna ?
2. Daca lucrez cu norma intreaga (8 h /zi ), cate contracte cu timp partial pot cumula ?
sopis a scris:

1. Pentru un contract de munca cu timp partial exista un numar minim de ore ce trebuie lucrate pe luna ?
2. Daca lucrez cu norma intreaga (8 h /zi ), cate contracte cu timp partial pot cumula ?

1. Nu exista un numar minim de ore ce trebuie lucrate pe luna in cazul unui c.i.m. cu timp partial.

2. Legea nu prevede numarul maxim de c.i.m. pe care le poate incheia o persoana.