Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... spor de noapte
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

spor de noapte

daca in cim nu s-a stipulat spor de noapte pot fi obligat la plata lui
Da, potrivit Codului Muncii .. insa atentie acordarea acestuia nu este obligatorie , intrucat, salariatii de noapte beneficiaza:
a) fie de program de lucru redus cu o ora fata de durata normala a zilei de munca, pentru zilele in care efectueaza cel putin 3 ore de munca de noapte, fara ca aceasta sa duca la scaderea salariului de baza;

b) fie de un spor pentru munca prestata in timpul noptii de 25% din salariul de baza, daca timpul astfel lucrat reprezinta cel putin 3 ore de noapte din timpul normal de lucru.

Prin urmare, salariatii de noapte benficiaza fie de drepturile prevazute la lit a , fie de cele prevazute la lit.b.
Sporul de noapte se plateste chiar daca nu este specificat in CIM, conform art. 125 din Legea 53/2003 Republicata.