Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Se poate inapoia permisul de conducere pana se ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Se poate inapoia permisul de conducere pana se pronunta o hotarare in cauza?

buna ziua as vrea sa stiu si eu daca se poate inapoia permisul de conducere retinut pana ce se da o sentinta de la tribunal (permisul a fost retinut pt alcool) si daca se poate care e procedura precizez ca nu sa intamplat nici un accident ,victime,pagube etc dar alcoolemia a fost mai mult de 0,40 la etilotest
solicitati procurorului de caz emiterea unei dovezi ptr a circula. Aveti grija ca aceasta se reinnoieste la fiecare 30 de zile.
In caz de alcol la volan este complicata situatia...chiar daca nu s-a produs accident.
Ar fi indicat sa faceti tot posibilul sa incercati sa obtineti o amenda administrativa.
Sa nu va descurajati daca cererea dvs. de a primi o dovada va fi respinsa.
Pentru a avea sanse la amenda administrativa trebuie sa va angajati avocat care sa isi dea silinta sa va apere foarte bine.Altfel, veti fi condamnat la o pedeapsa cu suspendare si va fi anulat permisul de conducere...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Care este rezultatul stabilit in urma probelor biologice recoltate ?
Pt conducere sub influienta alcoolului nu se da dreptul de circulatie.
gresit. dovada se va emite daca procurorul considera ca cererea este temeinica si nu persoana ce o solicita nu reprezinta pericol public.

cererea trebuie sa fie bine motivata, asa cum a spus colegul meu avocat