Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Daca nu doresti probe biologice ti se ia permisul. ...
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Daca nu doresti probe biologice ti se ia permisul. Daca doresti ti se ia 24 de ore + 15 zile. Buna lege!

0,00 mg/l este o concentratie de cel mult 0,40 mg/l...

Deci, legal politistul retine orice permis de conducere ("i se retine") daca valoarea concentratiei este de cel mult 0,40...
Si valoarea 0,00 se incadreaza :D (sau 0,01).
E perfect legal.

Daca solicit probe biologice (contestez etilotesterul) pierd dreptul de a conduce 24 de ore.

Concluzie: oricum nu iese bine daca apare etilotesterul pe scena.

Art. 192. – (1) Conducătorului de autovehicul sau tramvai, testat cu un mijloc tehnic certificat sau cu un mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic, i se reţine permisul de conducere dacă valoarea concentraţiei este de cel mult 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, eliberându-se dovadă înlocuitoare fără drept de circulaţie, dacă nu doreşte recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, în condiţiile stabilite la art. 194 alin. (1).
(2) Când conducătorul vehiculului solicită recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, acesta va fi însoţit de poliţistul rutier, la cea mai apropiată instituţie medicală autorizată sau instituţie medico-legală, iar după recoltare i se va elibera o dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru cel mult 15 zile, a cărei valabilitate intră în vigoare la 24 de ore de la cea de a doua recoltare de probe biologice.

Intrebare: ce I.Q. are legiuitorul?

[ link extern ]

P.S. Si ce fac cei trimisi pe strada sa aplice (sa abuzeze) de "legea" asta?
ContSters184021, utilizator
Art. 192. ? (1) Conducătorului de autovehicul sau tramvai, testat cu un mijloc tehnic certificat sau cu un mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic, i se reţine permisul de conducere dacă valoarea concentraţiei este de cel mult 0,40 mg/l alcool pur în aerul expirat, eliberându-se dovadă înlocuitoare fără drept de circulaţie, dacă nu doreşte recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, în condiţiile stabilite la art. 194 alin. (1).
(2) Când conducătorul vehiculului solicită recoltarea probelor biologice în vederea stabilirii alcoolemiei, acesta va fi însoţit de poliţistul rutier, la cea mai apropiată instituţie medicală autorizată sau instituţie medico-legală, iar după recoltare i se va elibera o dovadă înlocuitoare cu drept de circulaţie pentru cel mult 15 zile, a cărei valabilitate intră în vigoare la 24 de ore de la cea de a doua recoltare de probe biologice.

Adica soliciti probe = ti se ia permisul, nu soliciti probe - ti se ia permisul.
Oricum ti se ia permisul...

Si 0,01 mg/l este o concentratie de cel mult 0,40 mg/l, nu?
Ares-3, moderator
sa zicem ca un conducator auto este depistat cu etilotestul cu alcoolemie peste limita de 0.4 aer expirat. acesta refuza recoltarea problelor biologice. oricum i se intocmeste dosar penal. numai ca:
-cercetarea penala se face pe baza rezultatelor etilotestului
-faptuitorul va avea o "pata neagra" in fatza procurorului
-daca faptuitorul mai e si un pic recalcitrant sau adreseaza vre-o injurie la adresa organului constatator o cam pune, agravandu-si si mai mult situatia.
Subiectul era: "...de cel mult 0,40 mg/l...", nicidecum de peste limita de...
Va rog sa nu solutionati problema "smintind" enuntul :D ca luati nota 2.

alcoolemie peste limita de 0.4 aer expirat

alcool etilic in aerul expirat, presupun...

Vorbim despre mere sau pere? Daca sesizati deosebirea :foottap:

Sper ca nu incercati sa ma convingeti sa respect "intelectul" abisal ale iubitului legiuitor.

Versus / versus.

ContSters184021, utilizator
P.S. Pentru mine, simpla vedere a "organului" (eventual constatator) este un motiv bazal de ilaritate :) Daca se simte insultat (ca face ce face) este problema (si paranoia) lui.
Ce as putea sa respect? "Stiinta" sa? "Legea" pe care (pretinde ca) o slujeste "muncind cinstit"? :rofl:
De obicei avem cate un schimb (intercultural) de constatari si masuri educative reciproce (cu efect absolut nul).
Dar distractiv :), e ca la jocul de popice (cine pe cine doboara).
Legile (si limitele) sunt facute pentru a fi escaladate cu duh sportiv, nu? :duh:
ContSters184021, utilizator