Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Contestare lista de plata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Contestare lista de plata

DE la ce suma se bag penalizari la ASOCIATIEI ca presedintele si contabilul au spus orice suma se penalizeaza daca nu platesti este adevarat.DIN cite sa auzit ca penalizari se baga de la 1000 lei in sus.CARE este legea.
Dom' Lazar, dumneata poti pune si o intrebare asa de om care a citit in viata lui o carte?
Aici pe forum, daca nu in alta parte gasesti legislatia specifica as. de proprietari. Ia si citeste dumneata si mai vezi ce scrie pe-acolo cu privire la cheltuieli de intretinere, penalizari si alte intamplari cu oameni traitori la bloc. Daca nu reusesti, da, unde sa intrebi, vii aici pe forum, dar totusi poate reusesti!
Mult succes!
Penalizari se aplica la sumele care nu au fost platite in termen de 30 de zile de la data scadenta. Nu exista nici un barem minim de unde se poate aplica penalizarea care nu poate depasii 0,2% si nu poate depasii debitul initial.

Art. 49. - (1) Asociaţia de proprietari poate stabili un
sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă,
afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2 %
pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o
perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată,
fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-a aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuţie la cheltuielile
asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de
maximum 20 de zile calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalităţilor de întârziere
vor face obiectul fondului de penalităţi al asociaţiei de proprietari
şi se vor utiliza numai pentru plata penalizărilor impuse asociaţiei
de proprietari de către terţi şi pentru cheltuieli cu reparaţiile asupra
proprietăţii comune sau alte cheltuieli de natură administrativă.

Art. 50. - (1) Asociaţia de proprietari are dreptul de a
acţiona în justiţie pe orice proprietar care se face vinovat de
neplata cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de
proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Acţiunea asociaţiei de proprietari este scutită de taxă de
timbru.
(3) Sentinţa dată în favoarea asociaţiei de proprietari,
pentru sumele datorate de oricare proprietar, poate fi pusă în
aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice modalitate permisă
de Codul de procedură civilă.
Alexandru Munteanu, Avocat
De la ori ce suma de peste 50 de zile daca asa s-a hotarat.:((:((:((