Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... LEGEA CU ASOCIATIA
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

LEGEA CU ASOCIATIA

ESTE O LEGE CARE DACA AI DATORII LA ASOCIATIE SI PESTE 12 LUNI ATUNCI TII SE BAGA PENALIZARII.
Exista o lege care spune ca daca nu ai achitat platile in termen de 50 de zile de la afisare (20 zile pana la scadenta si 30 de zile de la scadenta) esti penalizat cu maxim 0,2% din suma pana la egalarea datoriei.

Legea Asociatiilor de Proprietari
Art. 49. - (1) Asociaţia de proprietari poate stabili un
sistem propriu de penalizări pentru orice sumă cu titlu de restanţă,
afişată pe lista de plată. Penalizările nu vor fi mai mari de 0,2 %
pentru fiecare zi de întârziere şi se vor aplica numai după o
perioadă de 30 de zile care depăşeşte termenul stabilit pentru plată,
fără ca suma penalizărilor să poată depăşi suma la care s-a aplicat.
(2) Termenul de plată a cotelor de contribuţie la cheltuielile
asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de
maximum 20 de zile calendaristice.
(3) Sumele rezultate din aplicarea penalităţilor de întârziere
vor face obiectul fondului de penalităţi al asociaţiei de proprietari
şi se vor utiliza numai pentru plata penalizărilor impuse asociaţiei
de proprietari de către terţi şi pentru cheltuieli cu reparaţiile asupra
proprietăţii comune sau alte cheltuieli de natură administrativă.

Art. 50. - (1) Asociaţia de proprietari are dreptul de a
acţiona în justiţie pe orice proprietar care se face vinovat de
neplata cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de
proprietari mai mult de 90 de zile de la termenul stabilit.
(2) Acţiunea asociaţiei de proprietari este scutită de taxă de
timbru.
(3) Sentinţa dată în favoarea asociaţiei de proprietari,
pentru sumele datorate de oricare proprietar, poate fi pusă în
aplicare pentru acoperirea datoriilor prin orice modalitate permisă
de Codul de procedură civilă.
Alexandru Munteanu, Avocat