Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Aprovizionare marfuri cu discount
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Aprovizionare marfuri cu discount

Rog , cine vrea să-mi dea formulele contabile pentru înregistrare mărfuri în magazin:
Faza A.
1. Receptionăm marfă pe bază de factură, având un discaunt. Total factură este afectat cu minus discaunt. Preţul cu amănuntul se va forma din pretul de livrare fără discaunt + adaosul comercial + TVA.
2. Înregistrez adaosul comercial şi TVA aferent lui.
3, Discauntul revine cumpărătorului, nu beneficiază viitorul cumpărător.
4, Impozitarea discauntului.

Faza B.
Este atunci când factura de discaunt vine mai târziu, poate şi după ce am vândut deja marfa.

Cum fac înregistrările contabile??
Vă mulţumesc.
Stiu ca trebuie inregistrat la venituri si trebuie impoyitat cu 16%.
Ma intereseaza formulele contabile si in special cum rezolv contul 371 sa nu incarc gestiunea de 2 ori.
Formulele... pai si economistii din ce mai mananca si gura lor o paine? Depinde de tipul de inventar utilizat, permanent sau intermitent. Poate le treceti direct pe cheltuieli...
Avand in vedere prevederile pct. 51 alin. 3, 4, 5 si 6 din Reglementarile contabile conforme aprobate prin O.M.F.P. nr. 3.055/2009:
- reducerea comerciala acordata (remiza pentru cantitate) de furnizor direct in momentul facturarii ajusteaza costul de achizitie al marfurilor in sensul reducerii lui (pct. 51 alin. 3 din Reglementari) si nu se inregistreaza distinct in contabilitate, ci prin intermediul conturilor de stocuri, cu ajutorul formulei contabile 371 Marfuri = 401 Furnizori;
- reducerea financiara acordata pentru plata la momentul livrarii se inregistreaza distinct in contabilitate, cu ajutorul formulei contabile 401 Furnizori = 767 Venituri din sconturi obtinute (pct. 51 alin. 6 din Reglementari);
- reducerile comerciale primite ulterior facturarii se evidentiaza distinct in contabilitate, cu ajutorul formulei contabile 401 Furnizori = 609 Reduceri comerciale primite (pct. 51 alin. 4 din Reglementari).
Sunteti dator o bere!

Cu berea am glumit, mata sa fii sanatos! Si eu de asemenea!
emil6702, utilizator
oricum va multumesc.