avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 531 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Returnare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Returnare taxa auto

Pentru ca am gasit foarte multe variante,va rog sa-mi spuneti ce acte sunt necesare pentru returnarea taxei auto.Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: pitbully , utilizator 12:10, 31 Iulie 2011
acte necesare: chitanta taxa, contract de vanzare-cumparare a vehiculului din strainatate, eventual dovada primei inmatriculari, carte de identitate si talon obtinut dupa inmatricularea vehiculului achizitionat, in Romania, procedura prealabila efectuata cu finantele inainte de a promova actiunea.
- CI - titular autovehicul;
- Contract de vanzare-cumparare a masinii, factura fiscala (daca este cazul);
- Actele masinii din tara de origine, traduse si legalizate;
- Certificat masina inmatriculata;
- Cartea de identitate a masinii ;
- Decizia de calcul a taxei de poluare emisa de ANAF;
- Chitanta care atesta plata taxei.
- Raspunsul negativ de la Finante care dovedeste parcurgerea procedurii prealabile
- Taxa timbru judiciar in valoare de 39 lei platita la Primarie

Si nu in ultimul rand, rabdare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Restituire taxa auto Kahlya Kahlya Buna seara. Daca am cumparat o Dacia Sandero in 2008 si am platit taxa auto (in jur de 1300 lei parca) as putea sa cer sa mi se restituie? Nu inteleg deloc cum ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa mediu Balajelsorin Balajelsorin Am înscris o maşină adusă de afara, iar acum aş vrea să recuperez taxa de mediu dar nu ştiu ce documente şi unde trebuie să merg,:( să fac ... (vezi toată discuția)
Recuperare taxa mediu 2008 gheorghelupu gheorghelupu poate sa-mi spuna si mie cineva daca mai pot recupera o taxa de mediu platita in 2008 si ce ar trebui facut? (vezi toată discuția)