Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Returnare taxa auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Returnare taxa auto

Pentru ca am gasit foarte multe variante,va rog sa-mi spuneti ce acte sunt necesare pentru returnarea taxei auto.Va multumesc.
acte necesare: chitanta taxa, contract de vanzare-cumparare a vehiculului din strainatate, eventual dovada primei inmatriculari, carte de identitate si talon obtinut dupa inmatricularea vehiculului achizitionat, in Romania, procedura prealabila efectuata cu finantele inainte de a promova actiunea.
- CI - titular autovehicul;
- Contract de vanzare-cumparare a masinii, factura fiscala (daca este cazul);
- Actele masinii din tara de origine, traduse si legalizate;
- Certificat masina inmatriculata;
- Cartea de identitate a masinii ;
- Decizia de calcul a taxei de poluare emisa de ANAF;
- Chitanta care atesta plata taxei.
- Raspunsul negativ de la Finante care dovedeste parcurgerea procedurii prealabile
- Taxa timbru judiciar in valoare de 39 lei platita la Primarie

Si nu in ultimul rand, rabdare.