Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... autorizatie de constructie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

autorizatie de constructie

as dori sa ma informati si pe mine in legatura cu o constructie...pentru o casa de vacanta daca trebuie autorizatie ...sau pentru ce maxim de mp nu trebuie autorizatie....sau cum este legea privind constructiile fara autorizatii multumesc
Este necesara obtinerea autorizatiei de construire indiferent care este destinatia sau care sunt dimensiunile constructiei pe care intentionati sa o ridicati.

Se pot efectua fara autorizatie doar lucrarile de reparatie sau amenajare asupra constructiilor existente, cum ar fi :
- reparatii la împrejurimi, acoperisuri, învelitori sau terase, atunci când nu se schimba forma acestora si materialele din care sunt executate
- reparatii si înlocuiri de tâmplarie interioara si exterioara, daca se pastreaza forma, dimensiunile golurilor si tâmplariei.
-reparatii si înlocuiri de sobe de încalzit
- zugraveli si vopsitorii interioare
- zugraveli si vopsitorii exterioare, dar numai daca nu se modifica elementele de fatada si culorile cladirilor
- interventii la instalatiile interioare, la bransamentele si racordurile exterioare constructiilor, montarea sistemelor locale de încalzire si de preparare a apei calde menajere cu cazane omologate
- reparatii si înlocuiri ale pardoselilor
- lucrari de întretinere a cailor de comunicatie si la instalatiile aferente
- lucrari de constructii funerare subterane si supraterane, cu avizul administratiei cimitirului
ContSters103772, utilizator