Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

cat credeti ca dureaza un divort,cu un minor de 5 ani si fara lucruri de impartit intre soti?un an? doi?mentionez ca sotul nu vrea sa divorteze! #-o
primul termen este in nov 2011
alinutza2705, utilizator
datorita incarcarii excesive(in opinia mea) a instantelor de judecata, durata unui proces de divort va depinde in mare masura de data acordarii primului termen de judecata.
de asemenea, in cazul dvs(unul dintre soti face opozitie), depinde de nr de martori propusi, alte probe ce vor fi invocate,etc.
Actiunea de divort poate fi disjunsa de actiunea de partaj.Ca atare, partajul nu are influenta asupra pronuntarii sentintei de divort.
Un termen cat de cat rezonabil este de cca 1 an
Procesul de partaj se judeca separat , dupa terminarea procesului de divort. Pe Dvs. va intereseaza cat va dura procesul de divort. Depinde de probele administrate de Dvs., probabil si de termenele de amanare solicitate de sot, daca acesta se impotriveste. Dar in primul rand de numarul de dosare pe care il are pe rol instanta care judeca procesul.
depinde de cat de tare " nu doreste" sa divorteze.
poate dura si pana la 2 ani pana vedeti hot definitiva.
aveti timp sa-l convingeti sa fie de acord cu divortul pana in nov :)
Obtinerea unei hotarari definitive si irevocabile de divort este conditionata de multi factori cum ar fi:
-termenele pe care le acorda instanta,
-daca paratul la primul termen solicita termen in vederea angajarii unui aparator , pentru ca in acest caz se pierde un termen,
-de pozitia procesuala a partilor,
-de probele pe care inteleg sa le administreze in cursul procesului,
-daca martorii propusi de parti se prezinta concomitent sau nu la termenul fixat pentru audiere,
-daca ancheta sociala se efectueaza in timp util sau nu,
-daca vorbim de o procedura cu strainatatea sau nu,
-daca instanta redacteaza hotararea in 30 de zile sau nu, pentru ca in functie de acest aspect se comunica si hotararea, iar de la comunicare curge termenul de apel care este de 30 de zile.
- daca partile uzeaza de ambele caile de atac sau nu.
Cu alte cuvinte, nimeni nu poate anticipa durata unui proces de divort.

MARTA SIMONA PETRE, Avocat