Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... taxa timbru partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

taxa timbru partaj

Cum poate cineva sa obtina partajul unui apartament daca nu are bani pt taxa de timbru?
Sau hai sa zicem ca ma imprumut, dar sunt sigur ca nu mi se respinge actiunea?
Daca actiunea este respinsa pierd banii de taxa?
Citeam odata ca daca la prima infatisare partile se duc cu intelegerea facuta
taxa se restituie.
Dar cum sa fac intelegerea daca sotia nu vrea partaj?
Taxa de timbru stiu ca e 3% din valoarea apartamentului.
Dar valoare apartamentului cine si cum o stabileste?
ca sa stiu cat platesc pt taxa de timbru?
evaluarea bunurilor care fac obiectul partajului o faceti dvs ca reclamant si veti cu 3%timbra la valoarea estimata de dvs.ulterior instanta de judecata poate dispune completarea taxei judiciare de timbru.
Taxa de timbru pentru partaj se stabileste procentual la valoarea masei partajabile. Daca partajul se efectueaza prin intelegerea partilor, in anumite conditii se poate recupera. In cazul unui acord reciproc al sotilor se va redacta documentul privind intelegerea si modul de impartire al bunurilor respective. Acest document va fi prezentat instantei urmand ca instanta sa tina cont de vointa partilor.
Pai si daca am ajunge la o intelegere ce rost mai are sa mergem in instanta?
ca sa platim taxa de timbru? vindem casa , impartim banii si gata, nu?
Problema e cum o conving sa facem intelegerea daca ea nu vrea partaj?
Incercati sa ajungeti la un acord astfel incat sa nu vindeti totul si sa impartiti banii. Parerea mea este ca ar trebui sa ramaneti fiecare cu ceva si sa va acordati despagubiri in functie de valoarea bunurilor.
Se mai poate incheia o tranzactie de partaj. In acest caz taxa de timbru este tot de 3% din valoarea masei bunurilor partajabile, iar aceasta taxa nu se mai restituie partilor.

tranzactia de partaj de care vorbiti se incheie la notar , banuiesc?

revin cu intrebarea:
Se poate intampla sa platesc taxa de timbru si apoi sa mi se respinga actiunea?

Care sunt cazurile cand taxa de timbru se restituie (intr-o actiune de partaj)?

Este posibil ca unul din soti sa obtina o cota mai mare de 50%?(veniturile nu au fost mult diferite iar copii au 25 respectiv 29 de ani)