Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalcularea pensiei pentru stagii realizate dupa ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalcularea pensiei pentru stagii realizate dupa pensionare

Daca un pensionar lucreaza de 1 an si jumatate cu contract de munca,cam dupa cat timp se poate prezenta la casa de pensii pentru a i se recalcula pensia cu perioada lucrata dupa pensionare?
Se poate cere recalcularea,dupa orice stagiu de cotizare realizat.Nu mai exista conditia de minim un an.

Legea 263/2010
Art. 107
(3) Pensia poate fi recalculata prin adaugarea veniturilor si/sau a stagiilor de cotizare, prevazute de lege, nevalorificate la stabilirea acesteia.
(4) Pensionarii pentru limita de varsta care, dupa data inscrierii la pensie, realizeaza stagiu de cotizare, pot solicita recalcularea pensiei, in conditiile legii.
Carp Mircea, utilizator
In baza art.107 puteti cere recalcularea ori de cate ori vreti ( si de 2 ori pe an), fara a plati nimic in plus pe la Casa de pensii ( sunt obligatii de serviciu). Plata pensiei recalculate se face din luna urmatoare.