Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decontare concediu medical
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decontare concediu medical

buna ziua.
as dori o lamurire in cazul in care beneficiez de concediu medical si spitalul care a eliberat certificatul medical nu are contract cu casa de asigurari dar societatea la care lucrez a platit la timp catre stat asigurea de sanatate.Primesc banii pe concediul medical?
succes.va multumesc.
Asiguraţii beneficiază de concedii şi de indemnizaţii, în baza certificatului medical
eliberat de medicul curant, conform reglementărilor în vigoare.
Medic curant in cazul eliberarii cm este orice medic aflat în relaţie contractuală cu casele de asigurări de sănătate, precum şi orice alt medic cu autorizaţie de liberă practică valabilă şi care încheie o convenţie în acest sens cu casele de asigurări de sănătate.

Daca medicul v-a eliberat un cm,inseamna ca indeplineste una dintre conditii, si atunci acesta va fi decontat de catre casa.
Spre siguranta dvs. intrebati char medicul care v-a eliberat acel cm daca are incheiata o conventie cu casa in acest sens.
ContSters136493, utilizator