Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune obligatorie?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune obligatorie?

In urma decesului tatalui meu am ramas eu si mama mea.
va rog sa-mi spuneti daca trebuie facuta succesiune,in contextul in care eu nu am ridicat nici o pretentie materiala sau de alta natura,nici mama mea de altfel.Multzumesc
deci sa inteleg ca nu doriti nimic de la tatal dvs nici mama, nici dvs?

Parintii dvs nu au bunuri in comun? cum o sa le poata valorifice mama dvs nefacand succesiunea?

si daca dvs renuntati si renunta si mama dvs poate sunt alte rude cu vocatie succesorala, pana la gradul IV inclusiv , care o sa poate mosteni, iar daca nici asemenea rude nu exista, mostenirea va fi declarata vacanta si o va prelua statul.

declaratia de renuntare la succesiune se face in forma autentica la notar, considerandu va astfel strain de succesiune. Ea poate totusi sa fie revocata in termenul de optiune succesorala de 6 luni cu conditia ca alt succesibil sa nu fi acceptat in acest timp.

Eu zik sa va mai ganditi.....;)
Nimic pe lumea asta nu este „obligatoriu” dar poate fii recomandat.

Tata a lasat vreun bun mostenire?

Puteti sa nu faceti succesiunea tatalui acum ci dupa decesul mamei caz in care va trebuii sa platiti un impozit de 1% din masa succesoarala a tatalui daca dezbaterea va avea loc dupa 2 ani de la deces.

Este recomandabil sa acceptati mostenirea printr-o declaratie la notar in termnul legal de 6 luni pentru s-ar putea sa deveniti strain de succesiune si sa va ia statul mostenirea daca aveti vreo cunostintă „binevoitoare”.
Alexandru Munteanu, Avocat
~ Conținut șters la cerere ~
am voit a spune ca intre mine si mama mea nu exista litigii
e vorba ca tot ce e sa ramana dupa parintzii mei va ramane la mine
de asta intrebam daca e obligatorie succesiunea acum
poate mergea sa fac eu succesiunea dupa decesul ambilor parintzi
Raspuns pt mirela741
johnyparty, utilizator
jurist Clement a scris:

Nu trebuie dezbatuta succesiune daca n-o invoca si parintii tatalui dv!
Fiind casatorita legitm ,mamica impreuna cu dv-stra, are de dat o declaratie notariala de partaj amiabil!:love1:Condoleante!

multumesc
daca doritzi sa-mi explicatzi mai in amanunt despre ce e vorba
ca parintzi al tatului meu,mai traieste doar mama lui
si are in jur de 89 de ani
nu am auzit nici o discutzie de genu
ca ar dori parte